Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej – krok po kroku
1. Wybór biura rachunkowego
Ten punkt nieprzypadkowo zamieściłam na początku tego wpisu. Jeśli nie chcesz samodzielnie prowadzić księgowości swojego przedsiębiorstwa, znajdź biuro rachunkowe, z którym będziesz współpracować. Biura, często nieodpłatnie, pomagają swoim przyszłym klientom
w rejestracji działalności.
Jeśli przez proces rejestracji chcesz przejść samodzielnie, ustal kilka kwestii przed rejestracją działalności.
2. Nazwa firmy
Nazwa musi zawierać twoje imię i nazwisko, ale do imienia i nazwiska możesz dodać też inne elementy, na przykład opisujące profil twojej działalności. Warto sprawdzić, czy nazwa, której chcesz użyć, nie jest już zastrzeżona przez innego przedsiębiorcę.
Jedna osoba fizyczna może mieć zarejestrowaną tylko jedną firmę na swoje nazwisko, ale pod jednym wpisem możesz prowadzić różne rodzaje działalności.
3. Adres działalności
Działalność możesz prowadzić w jednym lub wielu miejscach. Jeśli nie prowadzisz działalności w stałym miejscu, możesz wybrać opcję „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”.
4. Kody PKD
PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Znajdź odpowiedni dla Twojej działalności pięciocyfrowy kod. Możesz wybrać kilka kodów, jednak jeden musi być przeważający.
5. Wybór najlepszej formy opodatkowania
Jeśli wiesz już, jakiego rodzaju działalność chcesz prowadzić (ustaliłeś kody PKD), zastanów się nad optymalną dla Ciebie formą opodatkowania. Musisz zdecydować się na jedną spośród trzech form opodatkowania:
• zasady ogólne, czyli skala podatkowa – tu można od przychodów odliczać koszty działalności, a od uzyskanego dochodu płaci się podatek. Dochód do 30 tysięcy zwolniony jest z podatku. Powyżej 30 tysięcy do 120 tysięcy dochodu – zapłacisz 12%, a powyżej progu 120 tysięcy – 32% podatku. W zeznaniu rocznym można rozliczać się z małżonkiem i korzystać z przysługujących ulg,
• podatek liniowy – tu również można odliczać koszty od przychodów, a od uzyskanego dochodu płaci się 19% podatek. W zeznaniu rocznym nie można rozliczać się
z małżonkiem, a ulg jest mniej niż na zasadach ogólnych,
• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek płaci się od uzyskanego przychodu, nie można odliczać kosztów działalności. Stawka podatku zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności i wynosi od 3% do 17%. Możesz w ramach jednej działalności wykonywać czynności, które podlegają różnym stawkom. Ważne, aby prawidłowo ustalić stawki ryczałtu. Przy tej formie opodatkowania nie można rozliczać się z małżonkiem, można korzystać z ulg, ale jest ich mniej niż na zasadach ogólnych.
6. Rejestracja do VAT
Ustal, czy towary i usługi, które będziesz sprzedawać, nie powodują od początku prowadzenia działalności gospodarczej obowiązku rejestracji do VAT. Jeśli powodują obowiązek – rejestracji dokonujesz na formularzu VAT-R.
Jeśli nie powodują, nie ma potrzeby rejestracji do VAT gdy:
• twoja sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie lub
• sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT.
Pamiętaj, aby prawidłowo ustalić stawki VAT na towary i usługi, które będziesz oferować.
Przy rejestracji do VAT należy wskazać też tytuł prawny do lokalu (dodać akt własności, umowę najmu, dzierżawy czy użyczenia), w którym prowadzisz działalność.
7. Założenie rachunku bankowego
Nie musisz od razu zakładać rachunku firmowego, możesz korzystać ze swojego rachunku prywatnego. Rachunek firmowy będzie konieczny jeśli:
• jesteś podatnikiem VAT – tylko numery firmowych rachunków bankowych zamieszczane są w Wykazie podatników VAT, czyli na Białej liście podatników VAT,
• dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
8. Rejestracja do ZUS
Jeżeli rozpoczynasz działalność gospodarczą lub poprzednią zamknąłeś przynajmniej 60 miesięcy wcześniej oraz nie planujesz świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy, wówczas przez pierwsze 6 miesięcy działalności, możesz korzystać z Ulgi na start. Będziesz podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – rejestracji dokonujesz na druku ZUS ZZA.
Jeśli nie spełniasz powyższych warunków – rejestrujesz się na druku ZUS ZUA.
9. Pełnomocnictwa i upoważnienia
Możesz ustanowić pełnomocnika, który będzie Twoim reprezentantem w sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
10. Rejestracja działalności
Masz trzy możliwości:
• w dowolnym urzędzie miasta lub gminy składając wniosek CEIDG-1 – zabierz ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
• przez internet na stronie biznes.gov.pl – musisz mieć Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany. Profil Zaufany jest bezpłatny, a podpis kwalifikowany jest narzędziem płatnym. Warto mieć przynajmniej jeden z nich, bo przyda się w działalności,
• pocztą – wypełniony wniosek CEIDG-1 możesz wysłać listem poleconym na adres urzędu miasta lub gminy. Wniosek powinien być opatrzony Twoim własnoręcznym podpisem poświadczonym przez notariusza.
Jeśli nie posiadasz NIP i REGON, to Twój wniosek CEIDG-1 będzie jednocześnie wnioskiem
o ich nadanie. NIP zostanie Ci nadany w ciągu 1 dnia, a REGON w ciągu 7 dni roboczych
i automatycznie zostaną uzupełnione w Twoim wpisie.
Zmiany we wpisie możesz robić tyle razy, ile potrzebujesz, nie stresuj się więc, że czegoś nie zamieściłeś. Zrobisz to w późniejszym okresie.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie zakładania własnej działalności gospodarczej zapraszam na konsultacje – chętnie Ci pomogę!
Podobne wpisy
Limit obrotów na kasę fiskalną
Limit obrotów na kasę fiskalną - jak obliczyć proporcję? Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących szczegółowo określa podatników,...
Zwolnienie podmiotowe z VAT
Zwolnienie podmiotowe z VAT Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Limit zwolnienia w roku...