Podatnik VAT czynny a podatnik VAT zwolniony
Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, nie zawsze jest zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. Niektóre podmioty mogą bowiem korzystać ze zwolnienia w takim zakresie, jaki daje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów
i usług, zwana dalej ustawą VAT.
1. Podatnik VAT czynny
Podatnik VAT czynny to podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą, zarejestrował się do celów VAT i opłaca należny podatek. Oznacza to, że podatnik VAT czynny jest zobowiązany do rozliczania się z fiskusem za swoje działania gospodarcze. Wykonuje on czynności opodatkowane, takie jak sprzedaż towarów czy usług.
2. Podatnik VAT zwolniony
Z kolei podatnik VAT zwolniony to podmiot, który również prowadzi działalność gospodarczą, ale korzysta ze zwolnienia z opłacania podatku VAT. Zwolnienie może dotyczyć rodzaju wykonywanej działalności (zwolnienie przedmiotowe) lub limitu obrotów (zwolnienie podmiotowe). W praktyce oznacza to, że podatnik zwolniony nie musi płacić VAT od swoich transakcji.
Warto zaznaczyć, że obaj przedsiębiorcy – zarówno czynny, jak i zwolniony – muszą zapłacić sprzedawcy tyle samo, ale różnica polega na tym, jak są rozliczane wydatki. U podatnika zwolnionego z VAT cały wydatek jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodu w kwocie brutto. Natomiast
u podatnika czynnego VAT dany wydatek jest odliczany odrębnie jako koszt uzyskania przychodu (netto), mający wpływ na podatek PIT, oraz pozostała część, czyli VAT – jako podatek VAT do odliczenia, o który z kolei jest pomniejszany VAT ze sprzedaży.
3. Zwolnienie z VAT podmiotowe
Zwolnienie to wynika z art. 113 ustawy o VAT. Przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła łącznie 200 tys. zł, mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT.
Osoby, które zakładają działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, mogą również skorzystać z tego zwolnienia, o ile przewidywana wartość ich sprzedaży nie przekroczy określonego limitu.
W takim przypadku limit obrotów jest obliczany proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.
Możesz też dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia, by stać się podatnikiem VAT czynnym.
4. Zwolnienie z VAT przedmiotowe
Zwolnienie z VAT przedmiotowe to zwolnienie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Dotyczy sprzedaży niektórych towarów lub usług, które korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy VAT, są to np. usługi medyczne, edukacyjne, kulturalne, czy też sprzedaż niektórych produktów spożywczych.
Przy wykonywaniu czynności przedmiotowo zwolnionych z VAT nie możesz dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia, by stać się podatnikiem VAT czynnym.
5. Rejestracja do VAT
Na podstawie art. 113 ust. 13 ustal, czy towary i usługi, które będziesz sprzedawać, nie powodują od początku prowadzenia działalności gospodarczej obowiązku rejestracji do VAT. Jeśli powodują obowiązek – rejestracji dokonujesz na formularzu VAT-R.
Jeśli nie powodują, bo
• twoja sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie (zwolnienie podmiotowe) lub
• sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe),
nie ma potrzeby rejestracji do VAT.
Jeśli masz pytania lub chcesz skorzystać z konsultacji – skontaktuj się ze mną, chętnie Ci pomogę.
Podobne wpisy
Monitoring przychodów i kosztów
Monitoring przychodów i kosztów działalności Przedsiębiorcy korzystający z usług biur rachunkowych zgłaszają często problem, że biura nie informują ich w porę o możliwości zoptymalizowania podatków, w wyniku czego płacą je zbyt wysokie. Należy pamiętać, że...
Faktura korygująca czy nota korygująca
Faktura korygująca czy nota korygująca? 1. Faktura, którą wystawiłeś, zawiera błędy - co zrobić? Do poprawienia błędów na fakturze służy faktura korygująca. Wystawiasz ją, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej:• stwierdzisz pomyłkę w cenie, stawce podatku lub...
Działalność nierejestrowana
Działalność nierejestrowana/nierejestrowa/nieewidencjonowana Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku prawo przedsiębiorców działalnością gospodarczą nie jest działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód z tej działalności nie przekracza...